‘CEDAW’a Raporlama İpuçları ve İzleme Olanakları’ webinar kayıtları başladı!

İnsan hakları alanında çalışan STÖ temsilcileri, uluslararası uzmanlarla buluşmaya davetli!

Etkiniz AB Programı’nın uluslararası insan hakları mekanizmaları konusunda uzmanlarla gerçekleştirdiği webinarların yedincisi “BM Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi KomitesiCEDAW’a Raporlama İpuçları ve İzleme Olanakları” başlığı altında 04 Haziran 2021, Cuma günü düzenlenecek.

Tarih: 04 Haziran 2021, Cuma
Saat: 16:00
Konuşmacı: Ishita Dutta (Uluslararası Kadın Hakları Çalışmaları İzleme Asya Pasifik- International Women’s Rights Action Watch Asia PasificIWRAW)
Yer: Zoom Webinars– internet üzerinden
*Webinar simultane tercüme ile çift dilli yürütülecek (İngilizce-Türkçe) ve işaret dili çevirisi bulunacaktır.

Webinarda Neler Konuşulacak?

Etkiniz webinarında BM Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Komitesi’nin (CEDAW) işleyişiyle ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz. IWRAW Asya Pasifik Program Yöneticisi Ishita Dutta, webinarda CEDAW’a raporlamanın ipuçlarını paylaşacak. Bunun yanında, hem kadın hakları hem de kesişen diğer hak alanları kapsamında gelecek raporlama önerilerini tartışacak.

CEDAW Nedir & Ne Anlama Gelir?

CEDAW hem BM Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Komitesi‘nin hem de Komite’nin dayandığı Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi‘nin kısaltmasıdır.

CEDAW Çağrısı ve Webinarın Kapsamı

Bu webinarda Komite anlamındaki CEDAW’ın 5-16 Temmuz 2021 tarihleri arasında düzenleneyeceği Türkiye oturumları için beklenen soru ve konu önerileriyle ilgili tartışma yürütülecek. İlgili oturumlar kapsamında Komite’nin yapacağı çağrıları bu adresten takip edebilirsiniz:

https://tbinternet.ohchr.org/_layouts/15/TreatyBodyExternal/SessionsList.aspx?Treaty=CEDAW

Webinara Katılmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Online olarak yürütülecek etkinliğe bilgisayar veya telefonunuzu kullanarak katılabilirsiniz. Katılmak isteyenlerin aşağıdaki bağlantıya tıklayarak kayıt formunu doldurması gerekmektedir:

Kayıt yaptırdıktan sonra, e-posta adresinize iletilecek olan davet linkine toplantı saatinde tıklamanız ve webinarın yürütüleceği Zoom uygulamasını bilgisayarınıza veya telefonunuza indirmeniz gerekmektedir. İndirme işlemi yalnızca 10 saniye sürmektedir.

Uygulamayı indirmek ve webinara katılmak için gerekli adımları aşağıda yer alan belgelerde bulabilirsiniz:

Telefondan katılım yönlendirme bilgilerine ulaşmak için tıklayın.

Bilgisayardan katılım yönlendirme bilgilerine ulaşmak için tıklayın.

Uygulamayı indirdikten sonra toplantıya doğrudan yönlendirilmemeniz durumunda açılacak ekrana 837 0248 7137 kodunu girerek de katılım sağlayabilirsiniz.

Webinarı Simultane Tercüme ile Dinlemek İsteyenler için Notlar

  • Lütfen Zoom uygulamasının son versiyonunun cihazınızda yüklü olduğundan emin olunuz (Web üzerinden bağlantılarda çeviri olanağı bulunmamaktadır): Zoom versiyon kontrolü: https://support.zoom.us/hc/en-us/articles/201362393
    Zoom güncelleme: https://zoom.us/download
  • Toplantıya giriş yaptıktan sonra simultane tercüme için Yönetim Paneli’nde (Zoom ekranınızın altında) yer alan “Dünya” sembolüne- Interpretation Bölümü- basınız.
  • Türkçe çeviriyi dinlemek üzere lütfen “Turkish” yazısına tıklayınız. Toplantıyı İngilizce dinleyecekseniz herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur.

Toplantı sırasında dikkat edilmesi gerekenler

  • Webinara katılım 500 kişi ile sınırlıdır. 500’den fazla kayıt olması durumunda toplantı saatinde sisteme giriş yapmış olan ilk 500 kullanıcıya öncelik verilecektir.
  • Toplantıda Anlatan Eller Derneği’nden Pelin Baykan işaret dili tercümesi yapacaktır.
  • Toplantı sırasında, Zoom uygulama ekranının altında yer alan Q&A sembolüne basarak yazılı sorularınızı bize iletebilirsiniz. Toplantıda sözlü soru alınmayacaktır. Yazılı sorularınız derlenerek konuşmacıya iletilecektir.
  • Webinar öncesinden internet bağlantınızın kesintisiz olduğunu ve kulaklığınızın ses iletiminde bir sorun olmadığını kontrol etmeyi unutmayınız.

Etkinlikle ilgili sorularınızı info@etkiniz.eu e-posta adresine gönderebilirsiniz. Etkiniz AB Programı hakkında daha detaylı bilgi almak için www.etkiniz.eu adresini veya sosyal medya hesaplarını ziyaret edebilirsiniz. Etkiniz AB Programının önümüzdeki dönemde gerçekleştireceği online eğitimler için takipte kalın!

Facebook: /etkinizab
Instagram: /etkiniz
Twitter: /etkinizab
YouTube: /etkiniz

öncekine git
sonrakine git