‘STÖ’ler için İnsan Hakları ve Çevre’ webinar kayıtları başladı!

İnsan hakları ve çevre alanında çalışan STÖ temsilcileri, uluslararası uzmanlarla buluşmaya davetli!

Etkiniz AB Programı’nın uluslararası insan hakları mekanizmaları konusunda uzmanlarla gerçekleştirdiği webinarların dokuzuncusu ‘STÖ’ler için İnsan Hakları ve Çevre’ başlığı altında 18 Şubat 2022’de düzenlenecek. Sivil toplum örgütlerinin insan hakları ve çevre konularındaki çalışmalarının ya da acil eylem başvurularının özel raportörlere iletilmesindeki adımları ve STÖ’lerin bunları savunuculuk çalışmalarında nasıl kullanabileceklerini BM İnsan Hakları ve Çevre Özel Raportörü Dr. David R. Boyd aktaracak.

Tarih: 18 Şubat 2022, Cuma

Saat: 19:00

Konuşmacılar: Dr. David R. Boyd  (Güvenli, temiz, sağlıklı ve sürdürülebilir bir çevreden yararlanmaya ilişkin insan hakları yükümlülükleri konusunda BM Özel Raportörü) 

Yer: Zoom Webinars– internet üzerinden

*Webinar simultane tercüme ile çift dilli yürütülecek (İngilizce-Türkçe) ve işaret dili çevirisi bulunacaktır.

Webinarda Neler Konuşulacak?

 • Türkiye’nin güvenli, temiz, sağlıklı ve sürdürülebilir bir çevreden yararlanmaya ilişkin insan hakları yükümlülükleri 
 • Türkiye’deki STÖ’lerin BM nezdinde insan hakları ve çevre izleme ve savunuculuk ile yapabilecekleri,
 • Uluslararası insan hakları mekanizmalarının birer savunuculuk alanı olarak anlaşılması,
 • Hükümetleri eylemlerinden ya da eylemsizliklerinden sorumlu tutmak için bu uluslararası insan hakları mekanizmalarının kullanımı.

Webinara Katılmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Online olarak yürütülecek etkinliğe bilgisayar veya telefonunuzu kullanarak katılabilirsiniz. Katılmak isteyenlerin aşağıdaki bağlantıya tıklayarak kayıt formunu doldurması gerekmektedir:

Kayıt yaptırdıktan sonra, e-posta adresinize iletilecek olan davet linkine toplantı saatinde tıklamanız ve webinarın yürütüleceği Zoom uygulamasını bilgisayarınıza veya telefonunuza indirmeniz gerekmektedir. İndirme işlemi yalnızca 10 saniye sürmektedir.

Uygulamayı indirmek ve webinara katılmak için gerekli adımları aşağıda yer alan belgelerde bulabilirsiniz:

Telefondan katılım yönlendirme bilgilerine ulaşmak için tıklayın.

Bilgisayardan katılım yönlendirme bilgilerine ulaşmak için tıklayın.

Uygulamayı indirdikten sonra toplantıya doğrudan yönlendirilmemeniz durumunda açılacak ekrana 886 1783 2523 kodunu girerek de katılım sağlayabilirsiniz.

Webinarı Simultane Tercüme ile Dinlemek İsteyenler için Notlar

 • Lütfen Zoom uygulamasının son versiyonunun cihazınızda yüklü olduğundan emin olunuz (Web üzerinden bağlantılarda çeviri olanağı bulunmamaktadır): Zoom versiyon kontrolü: https://support.zoom.us/hc/en-us/articles/201362393
  Zoom güncelleme: https://zoom.us/download
 • Toplantıya giriş yaptıktan sonra simultane tercüme için Yönetim Paneli’nde (Zoom ekranınızın altında) yer alan “Dünya” sembolüne- Interpretation Bölümü- basınız.
 • Türkçe çeviriyi dinlemek üzere lütfen “Turkish” yazısına tıklayınız. Toplantıyı İngilizce dinleyecekseniz herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur.

Toplantı sırasında dikkat edilmesi gerekenler

 • Webinara katılım 500 kişi ile sınırlıdır. 500’den fazla kayıt olması durumunda toplantı saatinde sisteme giriş yapmış olan ilk 500 kullanıcıya öncelik verilecektir.
 • Toplantıda Anlatan Eller Derneği’nden Pelin Baykan işaret dili tercümesi yapacaktır.
 • Toplantı sırasında, Zoom uygulama ekranının altında yer alan Q&A sembolüne basarak yazılı sorularınızı bize iletebilirsiniz. Toplantıda sözlü soru alınmayacaktır. Yazılı sorularınız derlenerek konuşmacıya iletilecektir.
 • Webinar öncesinden internet bağlantınızın kesintisiz olduğunu ve kulaklığınızın ses iletiminde bir sorun olmadığını kontrol etmeyi unutmayınız.

Etkinlikle ilgili sorularınızı info@etkiniz.eu e-posta adresine gönderebilirsiniz. Etkiniz AB Programı hakkında daha detaylı bilgi almak için www.etkiniz.eu adresini veya sosyal medya hesaplarını ziyaret edebilirsiniz. Etkiniz AB Programının önümüzdeki dönemde gerçekleştireceği online eğitimler için takipte kalın!

Facebook: /etkinizab
Instagram: /etkiniz
Twitter: /etkinizab
YouTube: /etkiniz

 

öncekine git
sonrakine git