‘Afetler ve İnsan Hakları İzleme’ webinar kayıtları başladı!

“Afetler ve İnsan Hakları İzleme konusunu tartışmak üzere sivil toplum örgütleriyle 28 Nisan Cuma günü bir araya geliyoruz!

Tarih: 28 Nisan 2023, Cuma

Saat: 18:00-19:30

Yer: Zoom Webinars– internet üzerinden

Konuşmacılar: Etkiniz AB Programı Kilit Uzmanları Adem Arkadaş-Thibert ve Murat Çekiç

Sahadan sesler:
S.Sinem Mısırlıoğlu, Kadın Koalisyonu- Kadın hakları
Sinem Sefa Akay, Bağımsız araştırmacı, Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği- Çocuk hakları
Ufuk Can Mahanoğlu, Avukat, İnsan Hakları Hukukçusu- Barınma hakkı
Umut Güner, Kaos GL- LGBTİ+ hakları

*Webinarda işaret dili çevirisi bulunacaktır.

Webinar Programı:

 • Hoş geldiniz, neden bu webinar?
 • Hukuki çerçeve
 • Pratik öneri yöntemler ve uygulamalar
 • Sahadan sesler

Webinarda Neler Konuşulacak?

Doğal ve insan eliyle ortaya çıkan afetler, olağanüstü şiddet durumları, savaşlar insan haklarının korunması ve hayata geçirilmesinin önünde büyük engeller oluşturuyor. Şubat ayında yaşadığımız depremler de afetler ve insan hakları arasındaki ilişkiyi tekrar gözler önüne serdi.
Dünyada afetler ve insan hakları arasındaki ilişkiyi düzenleyen çerçeve ise henüz gelişmekte. Öte yandan, uluslararası insan hakları sistemi ve mekanizmaları ise hâlihazırda afetlerin yarattığı insan hakları ihlallerini önlemek isteyen devletler ve sivil toplum örgütlerine seçenekler sunuyor.
“Afetler ve İnsan Hakları İzleme” webinarı sivil toplum örgütlerinin insan hakları izleme ve afetler arasındaki ilişkideki rolüne odaklanacak.
Webinarda Etkiniz AB Programı uzmanları uluslararası insan hakları sistemini afetler ve afet yönetimi açısından değerlendirecek.
Toplantıda:

 • İnsan hakları ve afetler arasındaki ilişki
 • Mevcut uluslararası insan hakları mekanizmalarının afetlerin insan hakları etkisiyle ilgili çalışmaları
 • Sivil toplum örgütlerinin insan hakları izlemeyi, afetlerin insan hakları üzerindeki olumsuz etkisini azaltmak için kullanma imkânları

Webinarda aynı zamanda sivil toplum örgütlerinden saha deneyimlerini dinleyeceğiz. Sahadan Sesler bölümünde STÖ temsilcileri dört farklı hak alanında (barınma, çocuk, kadın, LGBTI+) deneyimlerini aktaracak.

Webinara Katılmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Online olarak yürütülecek etkinliğe bilgisayar veya telefonunuzu kullanarak katılabilirsiniz. Katılmak isteyenlerin aşağıdaki bağlantıya tıklayarak kayıt formunu doldurması gerekmektedir:

Kayıt yaptırdıktan sonra, e-posta adresinize iletilecek olan davet linkine toplantı saatinde tıklamanız ve webinarın yürütüleceği Zoom uygulamasını bilgisayarınıza veya telefonunuza indirmeniz gerekmektedir. İndirme işlemi yalnızca 10 saniye sürmektedir.

Uygulamayı indirdikten sonra toplantıya doğrudan yönlendirilmemeniz durumunda açılacak ekrana 897 9148 9042 kodunu girerek de katılım sağlayabilirsiniz.

Toplantı sırasında dikkat edilmesi gerekenler

 • Webinara katılım 500 kişi ile sınırlıdır. 500’den fazla kayıt olması durumunda toplantı saatinde sisteme giriş yapmış olan ilk 500 kullanıcıya öncelik verilecektir.
 • Toplantıda Anlatan Eller Derneği’nden Pelin Baykan işaret dili tercümesi yapacaktır.
 • Toplantı sırasında, Zoom uygulama ekranının altında yer alan Q&A sembolüne basarak yazılı sorularınızı bize iletebilirsiniz. Yazılı sorularınız derlenerek konuşmacılara iletilecektir.
 • Webinar öncesinden internet bağlantınızın kesintisiz olduğunu ve kulaklığınızın ses iletiminde bir sorun olmadığını kontrol etmeyi unutmayınız.

Etkinlikle ilgili sorularınızı info@etkiniz.eu e-posta adresine gönderebilirsiniz. Etkiniz AB Programı hakkında daha detaylı bilgi almak için www.etkiniz.eu adresini veya sosyal medya hesaplarını ziyaret edebilirsiniz. Etkiniz AB Programının önümüzdeki dönemde gerçekleştireceği online eğitimler için takipte kalın!

Facebook: /etkinizab
Instagram: /etkiniz
Twitter: /etkinizab
YouTube: /etkiniz

 

öncekine git
sonrakine git